17 листопада 2012

9-та Асамблея Громадської ліги Україна-НАТО

14 листопада 2012 року в Києві відбулась 9-та Асамблея Всеукраїнського громадського об'єднання "Громадська ліга Україна-НАТО". 

Захід відбувся за сприяння Центру інформації та документації НАТО в Україні, Міністерства закордонних справ України, Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення України та Міністерства оборони України.

«Громадська комунікативна стратегія
сприяння співробітництву України з НАТО: підвищення обізнаності українського суспільства шляхом партнерства Україна-НАТО»

14 листопада 2012
Великий конференц-зал Національної академії наук України,
вул. Володимирська, 55, Київ, Україна

В Асамблеї взяли участь 150 представників громадських організацій та державних органів влади, представники дипломатичних місій та військовослужбовці.

Понад 25 представників ЗМІ, серед яких Укрінформ, Інтерфакс, ІА УНН, ІА «Українські новини», Національна радіокомпанія України, Радіо Свобода, газета «Моряк України», журнал «Оборонний вісник», журнал «Заповіт батьків», УТР, ТРК «5 канал», ТРК «Україна», ТРК «Крим», Житомирська ОДТРК, Чернігівська ОДТРК, Черкаська ОДТРК «Рось» та інші, акредитувались для висвітлення роботи Асамблеї.

Серед державних установ в заході взяли участь Міністерство закордонних справ України, Міністерство оборони України, Генеральний Штаб ЗСУ, Держкомтелерадіо України, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України.

В рамках Асамблеї відбувся відео-міст із Штаб-квартирою НАТО в Брюсселі за участі д-ра Петра Лунака - заступника керівника відділу по роботі з країнами-членами та партнерами, Управління громадської дипломатії НАТО. Він ознайомив українських учасників із практичними аспектами Громадської дипломатії НАТО та відповів на запитання учасників.

Учасники обговорили нову Стратегію національної безпеки України та Воєнну доктрину України, а також загрози та виклики для України. Розглянута можливість поєднання інформаційних та просвітницьких зусиль громадськості, державних установ та міжнародних організацій, досвід та можливості діяльності в нових умовах.

Під час відкриття Асамблеї голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж наголосив: «2012 рік є примітним визначними ювілейними датами, які окреслюють розвиток відносин України з НАТО. Зокрема, йдеться про 20-річчя започаткування контактів з Альянсом - в 1992 році відбувся перший візит Генерального секретаря НАТО Манфреда Вернера до Києва. 15 років минуло з часу підписання найважливішого документу у наших відносинах з Альянсом - Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО в 1997 році. 10 років тому на Празькому саміту НАТО 2002 року започатковані Плани дій НАТО – Україна, які з 2009 року трансформувались у Річні Національні програми (РНП)». Також голова Ліги зазначив, - «Безпека не є ізольоване питання. Ми знаємо, що все взаємопов’язано. Сильна економіка - сильна безпека. Але якщо безпека слабка, то ніколи не буде сильною економіка…».

Наталія Немилівська – директор Центру інформації та документації НАТО зазначила: «Особливе партнерство між Україною та НАТО багато в чому допомогло Україні. По-перше, незмінна відданість НАТО незалежності, територіальній цілісності та суверенності України допомогла українській державі в розвитку її власної зовнішньої політики та політики в галузі безпеки. По-друге, відносини з НАТО позитивно вплинули на проведення внутрішніх реформ в Україні, зокрема в секторі оборони та безпеки. І по-третє, завдяки НАТО Україна мала змогу затвердити свій імідж у світі як стабільного та надійного партнера, а також контрибутора безпеки».

Відразу після офіційного відкриття Асамблеї відбулась прес-конференція для журналістів за участі Сергія Джерджа – голови Громадської ліги Україна-НАТО, Володимира Огризка – міністра закордонних справ України в 2007 – 2009 рр. та Олександра Александровича – директора Департаменту міжнародної безпеки та роззброєння Міністерства закордонних справ України.

Під час прес-конференції Сергій Джердж заявив, що позаблоковість України провокує зазіхання на українську економіку та саму державу зі сторони третіх сторін. «Позаблоковість – це якась певна своєрідна відстороненість і ізоляція, в тому числі і від допомоги, але ніяк не від загроз. Навіть, навпаки, наша позаблоковість більше провокує зазіхання на нашу економіку, на нашу державу», - сказав С.Джердж. Він наголосив, що нинішня політика багатовекторності України насправді не дає країні можливості бути більш успішною у тій, чи іншій сфері. Водночас він повідомив, що в цьому році у світі військові витрати зросли на 6% порівняно з минулим роком.

Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко вважає, що на сьогоднішній день Україна і НАТО повинні знайти нові форми подальшої співпраці. «Нам потрібно шукати нові форми взаємодії, які б допомогли Україні подолати сірозонність», - сказав він в ході 9-ї Асамблеї Громадської ліги Україна-НАТО. За його словами, позаблоковий статус України, проголошений нинішньою владою, є «абсурдом» на шляху забезпечення безпеки країни, оскільки він не убезпечить її від існуючих загроз. Екс-очільник МЗС упевнений, що Україна знаходиться в «зоні небезпеки», оскільки поруч знаходиться сусідня держава, яка «сумнівається в самому існуванні такої країни, як Україна». У цій ситуації, за словами В.Огризка, НАТО повинно бути більш прагматичним у відносинах з Україною і розробити чітку стратегію співробітництва з Києвом.   

Олександр Александрович заявив, що заяви окремих українських і західних політиків про міжнародну ізоляцію України не відповідають дійсності, оскільки Україна активно співпрацює із своїми стратегічними партнерами у різних сферах. За його словами, насамперед мова іде про співпрацю України з країнами НАТО у царині міжнародної безпеки. «Ідеться не лише про участь Президента України у Чиказькому саміті НАТО (травень 2012 року), але і про велику кількість міжнародних заходів за участю Президента, Прем’єр-міністра, міністра закордонних справ України – як у рамках Генеральної Асамблеї ООН у вересні, і зустріч Президента Януковича з Генеральним секретарем НАТО теж у вересні. Також нагадую і про участь нашого міністра Грищенка у міністерському засіданні ОБСЄ у зв’язку з перебиранням Україною головування у цій організації у 2012 році», – сказав Александрович. За словами дипломата, динаміка практичної співпраці України з НАТО також надзвичайно висока, про що свідчить підтримка Альянсу реформування Збройних сил та сектору безпеки України.

В рамках проведення Асамблеї, Громадською лігою Україна-НАТО була презентована «Громадська комунікативна стратегія сприяння співробітництву України з НАТО». Документ розроблений з метою поліпшення поінформованості українського суспільства з питань євроатлантичного співробітництва.
«Ми вважаємо, що завдяки цій Стратегії значно збільшиться рівень поінформованості громадян України з питань євроатлантичного співробітництва та вітчизняної політики безпеки, а також зросте значення неурядових організацій, що працюють у безпековій сфері», - зазначив голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж. Документ розроблений на підставі українського та міжнародного досвіду та враховує національні особливості комунікативного та інформаційного простору України. Він нагадав, що в українському законодавстві, поруч із позаблоковістю, зазначено, що Україна продовжує конструктивне партнерство з НАТО. Водночас, на його переконання, комунікація влади та громадськості щодо євроатлантичного співробітництва в Україні не налагоджена, а також відсутні відповідні координаційні механізми.

«Найнеобхіднішою є інтерактивна комунікація зі зворотнім зв'язком, яка поєднує широку громадськість, науковців, владу, бізнес, безпековий сектор, структури НАТО та партнерів інших країн», - зазначали учасники Асамблеї. Також було відзначено, що розроблена стратегія побудована на основі принципу «громадської дипломатії» і спрямована на забезпечення порозуміння та залучення підтримки громадськістю та іншими зацікавленими сторонами питань безпеки України.
Представники громадських організацій наголосили, що надзвичайно важливим є те, що державні структури та інституції НАТО теж сприйняли даний документ, який для неурядових організацій буде слугувати певним ґрунтом для активізації діяльності в даній сфері. Адже і в теперішнього керівництва країни є потреба інформувати громадян щодо співробітництва України з НАТО. Суспільству необхідно пояснювати для чого відбуваються спільні навчання, що це дає українській стороні, чому ми беремо участь у миротворчих місіях? Тому необхідність проведення фахової інформаційної політики в сфері євроатлантичного співробітництва залишається.

У роботі Асамблеї взяли участь та виступили із доповідями:
 • Сергій Джердж – голова Громадської ліги Україна-НАТО;
 • Наталія Немилівська – директор Центру інформації та документації НАТО;
 • Володимир Огризко – Міністр закордонних справ України (2007 – 2009);
 • Петр Лунак - заступник керівника відділу по роботі з країнами-членами та партнерами, Управління громадської дипломатії НАТО, Брюссель, Бельгія;
 • Йон Елведал Фредріксен - Посол Королівства Норвегії в Україні;
 • Даріуш Ґурчиньскі – заступник Посла Республіки Польщі в Україні;
 • Мауґожата Скоджінська – Посольство Польщі – Контактна місія НАТО в Україні;
 • Олександр Александрович – директор Департаменту міжнародної безпеки та  роззброєння Міністерства закордонних справ України;
 • Богдан Червак – Департамент інформаційної політики Держкомтелерадіо України;
 • Геннадій Коваленко – Департамент міжнародної безпеки та роззброєння МЗС України;
 • Любов Глєбова - виконавчий директор Центру міжнародної безпеки та стратегічних досліджень, доцент;
 • Олег Соскін – доктор економічних наук, професор, директор Інституту трансформації суспільства, заступник голови Громадської ліги Україна-НАТО;
 • Олег Кокошинський - віце-президент Атлантичної ради України, заступник голови Громадської ліги Україна-НАТО;
 • Олексій Мельник – спів-директор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова;
 • Борис Парахонський - головний науковий співробітник, Національний інститут стратегічних досліджень;
 • Вадим Гречанінов – генерал-майор, президент Атлантичної ради України, радник Президента України з військових питань (1994-1998), кандидат військових наук, доцент;
 • Процик Петро - військовий експерт, член правління Громадської ради при Міноборони, радник Голови Народного Руху України, заступник Начальника Генерального штабу Збройних Сил у 1997-2002 рр., генерал-лейтенант запасу;
 • Тетяна Брежнєва - Національний інститут стратегічних досліджень, Дніпропетровська філія; Дніпропетровський центр з питань євроатлантичної інтеграції;
 • Олексій Коломієць - Центр європейських та трансатлантичних студій;
 • Ігор Козій - Інститут євроатлантичного співробітництва;
 • Оксана Григор’єва - президент Молодіжного центру Атлантичної ради України;
 • Володимир Гуменюк – голова Всеукраїнського об’єднання ветеранів (ВОВ).